Od początku maja kilkanaście osób z tworzącej się przy klasztorze na Służewie nowej fraterni świeckich dominikanów włączyło się w organizowaną przez Caritas Polska akcję „Rodzina rodzinie”.

Pomysłodawcą udziału w tej formie pomocy była Edyta Gurtat, która zachęciła do tego innych: „Okażmy miłość, dajmy wymierną pomoc konkretnym ludziom”.

Na prąd, wodę, żywność…

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Dla jednej z osób, które odpowiedziały na to zaproszenie, to już druga rodzina, której będzie pomagać: „W programie Rodzina Rodzinie z dużą przyjemnością wziąłem udział od pierwszego dnia, gdy program ruszył w październiku 2016 roku. Bardzo mi się spodobał pomysł wsparcia konkretnej rodziny. Wiedziałem dokładnie, kim są jej członkowie, co robią, czego potrzebują i na co będą przeznaczone środki. Moje doświadczenia z obsługi przez Caritas i otrzymywanej komunikacji są pozytywne. Gdy przyszły Święta Bożego Narodzenia, czułem się blisko złączony z «moją» Rodziną”.

Świeccy dominikanie ze Służewa swoją opieką objęli rodzinę Nubara Markariana, który razem z żoną Silvą mieszka w Aleppo. Mają trójkę dzieci: Marinę (17 lat), Georgeo (16 lat) i Angelinę (15 lat). Jest to bardzo biedna rodzina, bez źródeł dochodu i bez pracy. W Aleppo od 2 lat nie ma elektryczności i bieżącej wody. Rodzina potrzebuje środków na zakup dostępu do elektryczności (tzw. amperów), który stale drożeje w związku z przedłużającą się wojną. Potrzebują także zakupić wodę, która jest dystrybuowana cysternami w mieście. Potrzebują również żywności, która w Aleppo jest obecnie bardzo droga. Środki otrzymane ze Służewa zostaną za pośrednictwem Caritas Polska przeznaczone także na opłacenie kosztów związanych z wynajmem mieszkania.

Rodzina Dominikańska pomaga

Celem programu „Rodzina Rodzinie” jest pomoc ludziom z ogarniętej wojną Syrii, syryjskim uchodźcom w obozach w Libanie oraz samym Libańczykom. W ciągu pół roku po rozpoczęciu w program włączyło się ponad 9 tys. darczyńców, a wsparcie otrzymuje ponad 3,5 tysiąca rodzin, cierpiących z powodu wojny.

W akcję prowadzoną przez Caritas włączyli się wcześniej także świeccy dominikanie z fraterni św. Alberta Wielkiego w Krakowie, wspiera ją także m.in. parafia prowadzona przez braci dominikanów w Szczecinie, klasztory we Wrocławiu i Poznaniu, Duszpasterstwo Rodzin przy klasztorze w Katowicach oraz duszpasterstwa istniejące przy klasztorze na Freta w Warszawie. Wielu darczyńców decyduje się pozostać anonimowymi.