Inicjatorami i organizatorami rekolekcji byli bracia z Dominikańskiego Domu Rekolekcyjnego w Korbielowie oraz Rada Prowincjalna świeckich dominikanów w Polsce.
Rekolekcje odbywały się pod hasłem „Posłani, by głosić Ewangelię pokoju”. Jak wspomniano w ogłoszeniu zachęcającym do udziału w rekolekcjach, „jeśli ktoś rzeczywiście doświadczył miłości Boga, który go zbawia, nie potrzebuje wiele czasu, by zacząć Go głosić; nie może oczekiwać, aby udzielono mu wiele lekcji lub długich instrukcji. Każdy chrześcijanin jest misjonarzem w takiej mierze, w jakiej spotkał się z miłością Boga w Chrystusie Jezusie” (adhortacja apostolska Evangelii gaudium).
Uczestnicy rekolekcji mieli okazję słuchać konferencji głoszonych m.in. przez o. Aleksandra Kozę. Kaznodzieja przypominał, że pierwszym wyrazem miłości Boga do nas jesteśmy my sami. Ten, kto gardzi sobą, odrzuca miłość, która jest absolutnie bezinteresowna. Zachęcał, aby codziennie pamiętać o tym, że miłość Boga ma naszą twarz. Nasze kaznodziejstwo ma być dzieleniem się tym, co Bóg uczynił w moim życiu. Wskazywał również, że bardzo ważne jest, aby ewangelizator głosił radośnie, pamiętając, że jest przekazicielem prawdziwie Dobrej Nowiny. Zauważył także, że nawrócenie nie zaczyna się od postanowienia poprawy, ale od spotkania z Ojcem. Zmieniamy drogę, kierunek, pozostając tymi samymi ludźmi – przypomina to sytuację, gdy wsiada się wreszcie do właściwego pociągu, chociaż z tym samym bagażem.
Podczas rekolekcji nie brakowało czasu na osobistą modlitwę i wędrówki po okolicy. Wieczorami odbywały się spotkania w grupach, podczas których dzielono się refleksjami dotyczącymi życia wiarą w codzienności.
W kazaniu na zakończenie rekolekcji o. Krzysztof Frąckiewicz zwrócił uwagę, że musimy zmienić swój sposób myślenia o słuchaniu i głoszeniu Słowa. Najczęściej wydaje nam się, że słuchanie jest obowiązkiem, a głoszenie – łaską. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie: naszym absolutnym obowiązkiem jest głoszenie, opowiadanie światu o Panu Bogu, o tym, że nas kocha tak bardzo, że oddał za nas życie. Warunkiem głoszenia jest ufność wobec Boga, powierzenie Mu siebie w całości.
W rekolekcjach brały udział 34 osoby, w tym sześcioro tercjarzy z fraterni w Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi, którzy w wielu rozmowach odpowiadali na pytania dotyczące życia fraterni i świeckiej gałęzi Zakonu.
Podobne rekolekcje w poprzednich latach zaowocowały tym, że już kilkoro ich uczestników dołączyło do grona świeckich dominikanów w poszczególnych fraterniach. Mamy nadzieję, że podobnie będzie i tym razem.
Comments - No Responses to “Jak żyć po dominikańsku w świecie? [FOTO]”
Sorry but comments are closed at this time.