Organizatorami cyklu byli świeccy dominikanie z fraterni bł. Imeldy na warszawskim Służewie. W ten sposób włączyli się w obchody 70. rocznicy męczeństwa bł. Michała.

Od marca raz w miesiącu odprawiana była Msza święta o bł. Michale, a po niej w kaplicy Matki Bożej Żółkiewskiej spotykano się na nabożeństwie połączonym z krótką konferencją o błogosławionym dominikaninie.

Nagrania wszystkich konferencji można znaleźć na stronie internetowej poświęconej jego postaci. Została ona uruchomiona w czerwcu z okazji 15. rocznicy beatyfikacji o. Michała. W jej powstanie angażowali się także członkowie fraterni na Służewie.

 

Strona o bł. Michale Czartoryskim
Męczennik, bo święty

Jan Franciszek Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia w rodzinie jednego z najsłynniejszych polskich rodów książęcych. Po wstąpieniu do Zakonu Kaznodziejskiego przybrał imię Michał. Był mistrzem nowicjatu, czyli opiekunem rozpoczynających życie zakonne nowicjuszy, a także wychowawcą studentów. Zapoczątkował też budowę klasztoru dominikanów na warszawskim Służewie. W archiwum fraterni na Służewie zachowały się dokumenty, które potwierdzają zaangażowanie o. Michała także w działalność świeckich dominikanów.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego został kapelanem walczącego na Powiślu Zgrupowania AK „Konrad”. Po otoczeniu 6 września 1944 roku przez Niemców powstańczego szpitala, mimo nalegań przyjaciół, nie skorzystał z możliwości bezpiecznego opuszczenia placówki wraz z cywilnym personelem, lecz pozostał z rannymi powstańcami. Tego samego dnia wraz z nimi został rozstrzelany przez hitlerowców.

13 czerwca 1999 roku papież Jana Paweł II ogłosił w Warszawie ojca Czartoryskiego – jako jedynego dominikanina – błogosławionym w gronie 108 męczenników II wojny światowej. W 2005 roku o. Michał Czartoryski został patronem rodzinnego Jarosławia.

„Ojciec Michał nie dlatego został błogosławionym, że zginął śmiercią męczeńską. On zginął w ten sposób dlatego, że prowadził święte życie” – podkreśla Barbara Czartoryska, krewna dominikanina.